مسجد هامبورگ

مسجد هامبورگ

هامبورگ بزرگترین مرکز تجمع ایرانیان در آلمان است. جامعه ایرانی هامبورگ به راحتی به چشم می آید و در بسیاری از نقاط شهر به ویژه در مرکزاین شهر می توان فروشگاه ها و رستورانهای ایرانی و یا اطلاعیه های فارسی را بر در و دیوار مشاهده کرد. مسجد ایرانی های هامبورگ  که قبل از انقلاب ساخته شده و تا کنون افرادی مانند مرحوم شهید بهشتی و آقای خاتمی مسئولیت اداره آن را به عهده داشته اند، بنای آبرومند و باشکوهی است که به همت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ساخته شده و در فهرست دیدنی های شهر قرار گرفته است.

اولین بار پیشنهاد ساخت این مسجد  در سال 1332 هجري شمسي برابر با 1953 ميلادي در جلسه‏اي كه با حضور جمعي از ايرانيان مقيم هامبورگ در هتل آتلانتيك اين شهر برگزار گرديد داده شد. در این جلسه گفتگويي پيرامون لزوم تشكيل مركزي اسلامي و بناي مسجدي براي ايرانيان مقيم اين شهر انجام گرفت. اين پيشنهاد با استقبال حاضران روبرو شد و قرار شد دايره فعاليت اين مركز و مسجد تنها به ايرانيان محدود نگردد و مركزي براي همه مسلمانان شهر هامبورگ تأسيس شود.

در همان سال با ارسال نامه ای به مرجع تقليد وقت آيت الله بروجردي پيشنهاد تأسيس مسجدي جهت انجام عبادات و برگزاري جلسات ديني براي مسلمانان با ايشان مطرح گرديد. مرحوم آيت الله بروجردي طي نامه اي موافقتشان با اين پيشنهاد را اعلام نمودند و مبلغ 10 هزار تومان نيز به عنوان نخستين کمک مالي براي انجام اين كار حواله كردند.

در دوم تیرماه سال 1332 تعدادي از تجار اتاق بازرگانی دعوت بعمل آمد و طي جلسه اي نامه مرحوم آيت الله بروجردي قرائت گرديد. در اين جلسه هيات مديرۀ 9 نفره اي بعنوان هيات ساختماني مسجد انتخاب شد كه عبارت بودند از آقايان:
1- حاج علي نقي كاشاني  2- حسين ولادي  3- علي محمد باقر زاده  4- محمدتقي تبرك  5- محمد خسرو شاهي  6- حميد شجاعي  7-عبدالعلي فيض  8- محمدحسين دهدشتي  9- ميرحسين غفاري

به علاوه از ميان افراد فوق هيأت رئيسه چهار نفره اي نيز انتخاب گرديد و حسابي به نام «جمعيت ايرانيان» افتتاح شد.

در نهم مهرماه 1336 زمين كنوني به مساحت43744 متر مربع در بهترین منطقه بندر هامبورگ درکنار رودخانه آلاستر خيابان شونه آوس زيشت به مبلغ 250 هزار مارك "معادل نیم میلیون تومان" توسط يكي از تجار خير ايراني بنام مرحوم حاج قاسم همدانيان  براي مسجد خريداري گردید.

نخستين كلنگ ساختمان مسجد در24 بهمن 1336 مصادف با سالروز ميلاد حضرت مهدي (عج) با حضور جمعي از مسلمانان و نمايندگان شهر هامبورگ توسط حجت الاسلام آقاي محققي زده شد و پس از مدت كوتاهي كارهاي ساختماني شروع گرديد.
از بهمن ماه 1336 كه نخستين كلنگ ساختمان مسجد زده شد تا اواخرسال 1341 با مشکلاتی  كه در كار بنا پيش ‌آمد، تقريباً اسكلت ساختمان مسجد به پايان رسيد. با فوت مرحوم آيت الله بروجردي و بازگشت آقاي محققي به ايران در اواخر سال 1342 وقفه مجددي در كار ساختماني مسجد روي داد و هيأت ساختماني نيز به دليل نبودن بودجه كافي بناچار به بانكهاي آلماني بدهكار شد.

ساعت 5:30بعد ظهر شنبه 7/6/ 1342 در طبقه هفتم اتاق بازرگانی ایران واقع در خیابان سپهبد قرنی جلسه‏ای به ریاست آقای شریف امامی برپا می شود. در این جلسه نامه مجلس سنا در خصوص کمک به ساختمان مسجد هامبورگ قرائت می شود و مقرر می گردد آقای مهندس عضد در این کار پیشقدم  گردند و از اشخاصی که در این زمینه مساعدت می کنند فهرستی تهیه کنند. وآنگاه به رسم همیشه تجار ایرانی آستین بالا زده و با همراهي اتاق بازرگاني تهران مبلغي به حساب مسجد هامبورگ واريز شد و بدين ترتيب تقريباً بدهكاري مسجد به بانك و شركتهاي مربوطه تسويه گرديد.

در سال 1343آيت الله دكتر بهشتي با تأييد مراجع وقت به عنوان امام مسجد برگزيده شد. ایشان هيأت امناي هفت نفره اي مركب از اعضاي زير انتخاب گردیدند:

1- آيت الله دكتر بهشتي

2- دكتر مهندس ايرج مشيري

3- دكترعلي عماري

4- منوچهراقبال

5- كريم نعمت زاده

6- محمد خسرو شاهي

7- حسن ولادي

از این پس تا زمان شهادت آیت الله بهشتی (1360 ش)مدیریت مرکز اسلامی هامبورگ تحت نظارت آن مرحوم قرار داشت و امامان و مدیران بعدی با نظر ایشان منصوب می گردیدند.

دوره مسئوليت حجت الاسلام آقاي محمد خاتمي 1357 تا 1359 به عنوان امام مسجد و مدير مركز اسلامي، مقارن با اوج مبارزات مردم مسلمان ايران براي به ثمررساندن انقلاب اسلامي شد.

با بازگشت آقاي خاتمي به ايران و عهده دار شدن اين مسئوليت از جانب حجت الاسلام آقاي محمد مقدم در سالهای 1358 تا 1370 ه. ش، گذشته از ترميم و بازسازي مسجد و مركز، بناي زيرزمين مسجد شامل آشپزخانه و سرويسهاي بهداشتي تكميل گرديد و بخشي از كاشي كاري هاي داخل گنبد نيز در سال 1368 به اتمام رسيد و تجهيزات سيستم ترجمه همزمان نیز در سالن سخنراني مسجد نصب گرديد. علاوه بر اين، طرحهايي براي احداث واحد تكميلي مركز در پشت مسجد تهيه و جهت پيگيري مراحل اداري ساختمان جديد كه جنب بناي قبلي مسجد و مركز اسلامي قرار دارد اقدامات اولیه صورت گرفت و در زمان مدیریت حجت الاسلام انصاری اجراء و در سال 1378 (2000 ميلادي) کاراین بنا به  پايان رسید ، در حال حاضر آية الله دکتر رضا رمضانی،  پس از سه سال مسئولیت در مرکز اسلامی امام علی(ع) وین (اتریش) از تاریخ 10/2/1388 مطابق با 30 آپریل 2009 به عنوان امام و مدیر مرکز اسلامی هامبورگ و نماینده مرجعیّت اعلای شیعه در آلمان به فعالیتهای دینی و فرهنگی مشغول شدند.

ایشان در سال 2010 میلادی در دومین اجلاسیه اتحادیه سراسری شیعیان آلمان به اتفاق آراء به عنوان رئیس هیات علماء برای نظارت و داوری این اتحادیه انتخاب شدند.

 مرکز اسلامی امام علی ( ع) هامبورگ در آلمان، برگ زرین دیگری است  که برصفحات نیکوکاری و کارهای خیر فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی، صنایع، معتدن و کشاورزی ایران افزوده شد. صفحاتی که شاید ردی پای کمرنگی ازآن در اسناد و مدارک اتاق بازرگانی ایران موجود باشد، اما این بنای باشکوه باقیات و صالحاتی است که یاد خیرین و بانیان خود را در طول تاریخ در سینه خود به یادگار گذاشته و هرگز فراموش نخواهد کرد..

 

  • منبع:
  • تاریخ درج:24 مرداد 1394
  • دریافت فایل:ندارد