سوالات متداول

 • آیا جامعه نیکوکاری ابرار به ثبت مراجع قانونی رسیده است؟

  بله، اولین بار در سال 1391 در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان یک تشکل و یکی از مراکز وابسته به اتاق ایران به ثبت رسید و سپس در سال 1393 در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) به ثبت رسمی رسیده است. ابرار در سال 1394 به عنوان یک سازمان مردم نهاد در سطح ملی در وزارت کشور نیز ثبت شد.

 • جامعه نیکوکاری ابرار چگونه سازمانی است؟

  جامعه نیکوکاری ابرار سازمانی است مردم نهاد که با هدف هدایت و ساماندهی امور خیر فعالان اقتصادی بخش خصوصی تأسیس گردیده است. جامعه نیکوکاری ابرار سازمانی خیریه، غیر انتفاعی، غیر سیاسی و غیر دولتی و وابسته به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران میباشد.

 • بودجه جامعه نیکوکاری ابرار چگونه تأمین می‌گردد؟

  بودجه جامعه نیکوکاری ابرار با پشتوانه نیت خیر اصحاب کسب و پیشه و احساس مسئولیت اجتماعی فعالان اقتصادی بخش خصوصی و کمک‌های بشر دوستانه اعم از نقدی، کالا و خدمات تأمین می‌شود.

 • آیا می توان از نزدیک از طرح های ابرار بازدید نمود؟

  بله. مدیران طرح های اجراء شده و در دست اجراء آمادگی کامل برای هماهنگی و بازدید و ارائه توضیحات کامل دارند.

 • نقش اتاق های بازرگانی در سراسر کشور در طرح حمایت تحصیلی ابرار به چه میزان می باشد ؟
  اتاق های بازرگانی یکی از امضاء کنندگان گواهی بورس تحصیلی اعطائی می باشند . مضافاً اینکه تمامی فرم ها و پرسشنامه های تهیه شده پس از امضاء نماینده اتاق مربوطه معتبر خواهد بود . لذا اتاق ها نقش عمده ای در این طرح دارند .
 • آیا جامعه نیکوکاری ابرار پاسخگو و صدای مشاور در خصوص طرح حمایت تحصیلی دارد ؟
  بر اساس طراحی انجام شده در تمامی دفاتر ابرار مشاورین تحصیلی و روانشناسی حضور خواهند داشت و حسب نظر مددکاران پرونده به آنان ارجاع می گردد .
 • در صورت انصراف حامی یا حامیان از ادامه مشارکت در طرح حمایت تحصیلی ابرار، وضعیت مددجوی تحت حمایت چگونه خواهد بود؟
  بلافاصله فرد دیگری جایگزین حامی قبلی خواهد شد . البته در صورت ایجاد فاصله ، حمایت از سوی ابرار انجام خواهد پذیرفت و تلاش می گردد نظم مالی ایجاد شده برای مددجو حفظ شود .
 • آیا حامیان مالی این طرح فقط اشخاص حقیقی می باشند ؟
  خیر. اشخاص حقوقی نیز در جهت ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود می توانند با مشارکت در این طرح حامی شوند .
  ضمناً با توجه به اینکه در شرکت های بزرگ اخلاق اجتماعی جای خود را به مسئولیت اجتماعی می دهد لذا ابرار با توجه به جایگاه خاص خود می تواند همکاری خوبی با موسسات و شرکت های بزرگ داشته باشد .
 • آیا فقط دانش آموزان و یا دانشجویان مجرد تحت حمایت تحصیلی قرار می گیرند ؟
  دانش آموزان و دانشجویان مجرد در تقدم جذب می باشند ولی در موارد خاص پذیرش افراد متاهل واجد شرایط نیز می تواند مورد بررسی قرار گیرد .
 • میزان وجه دریافتی دانش آموزان و دانشجویان چگونه محاسبه شده است؟
  متناسب با میزان درآمدها و منابع مالی موجود ابرار، در حال حاضر دانش آموزان 1،000،000 ریال و دانشجویان 1،800،000 ریال در ماه بصورت ثابت دریافت می کنند.  البته در آینده احتمالاً مبالغ بصورت شناور بر اساس نیاز مددجو مطابق نظر مددکار خواهد بود.
 • شرکت در طرح حمایت تحصیلی چه تعهدی را برای حامی ایجاد می نماید ؟
  قبل از هرگونه اقدام توسط ابرار از قیم مددجو و در صورت داشتن سن قانونی از خود مددجو رضایت نامه اخذ خواهد شد که به ابرار اجازه می دهد مطابق روش ها و دستورالعمل های خود از مددجو حمایت نماید و در صورت نیاز ، پاسخگوئی به خانواده مددجو و یا خود مددجو در همین چارچوب انجام خواهد شد . ضمناً شرکت در این طرح انسان دوستانه هیچگونه تعهدی برای حامیان ایجاد نمی نماید .
 • برتری اجرای طرح حمایت تحصیلی در جامعه نیکوکاری ابرار نسبت به دیگر موسسات خیریه چیست ؟
  ابرار کمک مالی و حمایت از اقشار نیازمند را در قالب توانمند سازی و اعطای بورس تحصیلی و بصورت کاملاً هدفمند به مرحله اجرا در می آورد و متقابلاً در ازای کمک مالی به مددجو  وی را ملزم مینماید هر چه بیشتر در امر تحصیل تلاش نمایند . ضمناً با توجه به نظارت مددکاران و اعمال کنترل لازم ، در صورت عدم حصول نتیجه در پیشرفت تحصیلی بورس اعطائی لغو خواهد شد .
  ابرار ترتیبی اتخاذ خواهد نمود که حامیان دارای شخصیت حقوقی شامل شرکتها ، موسسات ، اتحادیه ها و تشکل های صنفی بتوانند با حمایت از این طرح ، با دریافت مدارک و مستندات لازم گزارش ایفای مسئولیتهای اجتماعی خود را به نحو احسن تنظیم نمایند .
 • در صورت وجود مشکل در اجرای طرح حمایت تحصیلی آیا جامعه نیکوکاری ابرار از حقوق طرفین دفاع خواهد نمود ؟
  ابرار دو بار در سال گزارشی از وضعیت تحصیلی جسمی و معیشتی مددجو تهیه و برای حامی ارسال می نماید . ضمناً تمامی موارد مالی شامل دریافت از حامیان و پرداخت به مددجویان بصورت بانکی و متمرکز انجام می پذیرد و تلاش شده است مشکلات احتمالی به صفر نزدیک گردد .
  در خصوص بکار گیری افراد واسط شامل مددکاران و کارکنان ، حتی الامکان سعی شده است از افراد با سابقه و خوشنام و فرهنگی در مراحل اجرایی این طرح استفاده شود .
 • آیا حامیان طرح حمایت تحصیلی اجازه ارتباط گیری مستقیم با مددجویان منتخب خود را دارند ؟ در صورت مثبت بودن پاسخ نظارت در ارتباط آنها چگونه انجام می گیرد ؟
  جواب مثبت می باشد ، حامی علاوه بر امکان رد و بدل نامه و داشتن تماس تلفنی با دانش آموز ، می تواند مددجوی مورد حمایت را نیز ملاقات نماید .
  روش برقراری تماس تلفنی :
  حامی محترم برای برقراری تماس تلفنی با مددجو می تواند درخواست خود را به ابرار اعلام نماید و ابرار هماهنگی لازم را جهت برقراری تماس انجام خواهد داد .
  روش انجام ملاقات :
  حامی محترم در صورت تمایل به دیدار با مددجو پس از انجام هماهنگی لازم ، دیدار با حضور مددکار انجام خواهد پذیرفت . ضمناً برای ملاقات مددجویانی که محل زندگی آنان با محل زندگی حامی فاصله داشته باشد ، در صورتی که هزینه رفت و آمد و اسکان مددجو در محل اقامت حامی ، از سوی ایشان پذیرفته شود با هماهنگی قبلی قابل انجام است .
  توجه : در رابطه با مددجو یان بالای 18 سال معمولاً امکان ارتباط حامی با مددجو با محدودیت کمتری انجام می پذیرد .
 • آیا حامی و یا حامیان باید دارای شرایط خاصی باشند ؟
  خیر ، تنها شرط حامی بودن ، داشتن تمایل به امور خیر و امکان پرداخت مبلغ بورسیه یا مقرری ماهانه می باشد . البته در بعضی مواقع حتی دو نفر بصورت مشترک حمایت از یک دانش آموز و یا دانشجو را تقبل نموده اند .
 • انتخاب و پذیرش چگونه و از چه طریقی و در چه مدت زمانی انجام می گردد ؟
  پذیرش دانش آموز و دانشجویان متقاضی از طریق مددکاران که عمدتاً در آموزش و پرورش و سایر نهادهای حمایتی فعالیت می نمایند انجام میپذیرد و مدت زمان مورد نیاز از مقطع شناسایی تا جذب و اختصاص حامی و اهداء بورس تحصیلی حدوداً 2 تا 3 ماه خواهد بود.
 • متقاضیان دریافت بورس بایستی دارای چه شرایطی باشند ؟ آیا هر دانش آموز و یا دانشجوی مستعد نیازمندی میتواند تحت پوشش این طرح قرار گیرد ؟
  استعداد تحصیلی و نیازمند کمک بودن متقاضی ، جزء شرایط اصلی طرح جهت اعطای بورس تحصیلی میباشد البته در حال حاضر فقط در مناطقی که ابرار فعالیت خود را آغاز نموده متقاضیان تحت پوشش طرح قرار میگیرند .
 • آیا جامعه نیکوکاری ابرار به همکار افتخاری خود کارت یا گواهی نامه ایی اعطا می کند ؟
  بله به ایشان کارت داده می شود .

فرم ارسال سوال

* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* متن سوال:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید: