شور زندگی در کویر خراسان جنوبی

شور زندگی در کویر خراسان جنوبی

ستاد برنامه ریزی و نظارت روستای محمدآباد یکی از نهادهای ایجاد شده در طرح توسعه پایدار روستای محمدآباد پسکوه است؛ نهادی متشکل از هفت نفر از نمایندگان روستا، گروه های هدف طرح و افراد با نفوذ محلی که جلساتی  را به صورت ماهیانه جهت بحث، بررسی و تصمیم گیری در خصوص مشکلات روستا برگزار می کنند.  

در آخرین جلسه این ستاد جمعی از مقامات اداری شهرستان قائن از جمله رئیس صندوق کارآفرینی امید استان، بخشدار سده، رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی، رئیس کمیته امداد و رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قائن نیز حضور داشتند.  مهم ترین مسائل روز روستا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات زیر اتخاذ شد:

-        برنامه ریزی های لازم جهت ثبت ستاد برنامه ریزی روستا به عنوان شورای فرهنگی روستا انجام شود. شورای فرهنگی روستا نهادی است که با هدف ساماندهی برنامه های فرهنگی، مذهبی، ورزشی، اجتماعی روستا و با  استفاده از عناصر بومی فرهنگی روستا ایجاد می شود. مجوز فعالیت این شورا توسط معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری صادر می شود. ثبت ستاد برنامه ریزی  به عنوان نخستین شورای فرهنگی روستا  در بخش سده شهرستان قائن، کمک شایانی به تقویت موقعیت و تثبیت جایگاه ستاد خواهد کرد.

-        بررسی وضعیت موجود کسب و کارهای روستا و کسب موافقت صندوق کارآفرینی امید با پرداخت تسهیلات به دو پروژه اشتغال زا و قول مساعد ریاست صندوق کارآفرینی امید مبنی بر پرداخت مجدد تسهیلات به پروژه های موفقی که پیشتر از تسهیلات صندوق استفاده کرده اند و بدون معوقه مبلغ وام را پرداخت کرده اند.

-        قول مساعد رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی به تغییر تعرفه آب مرکز آموزشی و تولیدی روستا از تجاری به عمومی

-        بررسی نیازهای مرکز فرهنگی و ورزشی روستا و کسب مساعدت بخشدار جهت بتون ریزی زمین ورزشی مرکز فرهنگی و ورزشی روستا و تأمین اعتبار لازم برای تکمیل  گرمایش مرکز به  مبلغ 20 میلیون ریال از محل بودجه بخشداری

-        طرح نیازهای ورزشی و تفریحی جوانان روستا و اعلام حمایت مالی صندوق کارآفرینی امید و اداره ورزش و جوانان از پروژه راه اندازی باشگاه ورزشی در روستا

-        ارائه خدمات ویژه حمایتی به به مدت شش ماه به یک خانواده نیازمند روستا 

پس از گذشت نزدیک به یکسال و نیم از زمان پایان طرح توسعه پایدار روستایی ابرار در روستای محمدآباد پسکوه، این خبرهای خوب امیدوارکننده است. فعالیت مستمر، هدفمند و موفق ستاد برنامه ریزی روستای محمدآباد، گواه شور بی پایان زندگی در دل کویر خراسان جنوبی است.

  • منبع:
  • تاریخ درج:1 شهریور 1396