مشارکت در ایجاد شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه

مشارکت در ایجاد شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه

اتاق بازرگاني صنايع، معادن و كشاورزي ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی و بازوی مشورتی قوای سه گانه با برخورداری ازحدود 50.000 عضو با هدف سازماندهی و بهره ­برداری هرچه بیشتر از امکانات مادی و معنوی اعضای خود در جهت خدمت رسانی به محرومین و نیازمندان و با مشارکت اعضای اتاق  اقدام به ایجاد جامعه نيكوكاري ابرار در سال 1388 کرده است.

اين نهاد نيكوكاري موضوع کمک به اشتغال زائی، فقرزدائی و حمایت از کارآفرینان جوان را در زمره فعالیت های اصلی خود قرار داده است. از سويي ديگر همواره در اندیشه ایجاد نوعی هم گرایی و هم افزایی بین موسسات نیکوکاری و خیرین فعال دراین حوزه بوده تا با توانمند ساختن و ايجاد ظرفيت های لازم در این بخش زﻣﯿﻨﻪ ﻫﺎي ﺣﻀﻮر و ﻣﺸﺎرﮐﺖ ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﺎي ﻣﺮدم ﻧﻬﺎد را به عنوان يك بازوي مشورتي براي نهادهاي دولتي و غيردولتي فراهم نمايند.

برهمين اساس در راستای تحقق این امر مهم، تیرماه سال 92 نشستی تحت عنوان "هم اندیشی توسعه اشتغال وکارآفرینی" با حضور فعالان بخش خصوصی و جامعه خیرین برگزار نمود که در آن با بررسی مسائل و مشکلات موجود در میان سازمانهای مردم نهاد تشکیل کمیته اي با عنوان شبكه سازي در دستور کار قرار گرفت.

اعضاء کمیته شبکه سازی در مراحل اوليه به این نتیجه رسیدند، علیرغم برخي تلاشها از سوي موسسات نيكوكاري در طول سال های اخیر برای ایجاد هم افزایی و شکل دهی شبکه ای ملي از موسسات نیکوکاری با هدف تثبیت نقش و جایگاه مدنی در پی ریزی سیاست های کشور و توان افزایی و ظرفیت سازی شکل نگرفته است. برهمین اساس تصمیم برآن شد تا با بکارگیری و شناسائی همه سازمان های شبکه ای موجود در این زمینه اساس شکل گیری شبکه ای قدرتمند پایه گذاری شود. در همین راستا اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران با برخورداری از امتیازاتی همچون تیم وسیع فعالان اقتصادی، نمایندگی در مراکز همه استانها، بعنوان بزرگترین نهاد مدنی در بخش خصوصی، امکان برتر تعامل و گفتگو با نهادهای دولتی و عمومی به عنوان فرصت مغتنمی شناخته شد که از طریق آن و با محوریت جامعه نیکوکاری ابرار می توان تشکیل شبکه اي ملي از موسسات نیکوکاری و خيريه را فراهم آورد.

کمیته شبکه سازي با گذشت بیش از دو سال از فعالیت خود و برگزاري جلسات و نشست هاي مشترك با ساير سمن ها و مؤسسات نيكوكاري و خيريه، سرانجام  با مشارکت بیش از 100 مؤسسه از سازمان های مردم نهاد موفق به تشکیل هسته اوليه شبکه ملي مؤسسات نیکوکاري و خيريه و ثبت قانونی آن در بهمن ماه 1394 در وزارت کشور گردید.

شبکه ملي مؤسسات نيكوكاري حاصل همدلی، هم نگری و همکاری تعدادی از مؤسسات مردم نهاد و محوريت جامعه نيكوكاري ابرار وابسته به اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران است كه به صورت داوطلبانه و به منظور برقراری ارتباط در راستای توسعه فرهنگ نیکوکاری، ارتقای سطح کیفی فعالیت های سمن ها و موسسات نیکوکاری و خیریه، افزایش تعامل و همکاری آنها، شناسایی و ادامه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات، تعامل با دستگاههای دولتی و غیردولتی شکل گرفته و فعالیت های آن می تواند دستاوردهای ارزشمندی را برای جامعه مدنی کشور به همراه داشته باشد.

مأموریت شبکه

مأموریت شبکه " توسعه ظرفیت و توانمندسازی اعضاء" ارتقای سطح تعامل و همکاری بین اعضا " و" یکپارچه سازی و تثبیت نقش و جایگاه مدنی اعضا " است.

اهداف شبکه

1.     احیاء و توسعه نقش مشورتی اعضاء و دیگر تشکل های مردم نهاد در پی ریزی سیاست های کشور

2.     ارائه مشاوره، پیش نهاد و طرح به ارگانها و نهادها جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی تشکل های مردم نهاد

3.     کمک به افزایش اعتبار علمی و توسعه ظرفیت مدیریتی و توانمندسازی اعضاء و دیگر تشکل های مردم نهاد

4.     کمک به اصلاح قوانین و تحکیم موقعیت و تثبیت جایگاه تشکل های مردم نهاد و مؤسسات خیریه و عام المنفعه

5.     کمک به بهره مندی اعضاء از تجارب یکدیگر از طریق اجرا و انتشار مطالعات کاربردی و مستندسازی نمونه های موفق

6.     سنجش نیاز های جامعه و یافتن زمینه های مناسب برای توسعه فعالیت اعضاء و یا راه اندازی مؤسسات جدید

7.     طراحی و پیشنهاد الگوهای راهبری مناسب مؤسسات خیریه و مردم نهاد

8.     ترویج و اشاعه فرهنگ خدمات داوطلبانه در اقشار مختلف در سطح ملی

9.     کمک به ساماندهی خدمات نیکوکاری بنگاه های اقتصادی و ترغیب و ترویج مسئولیت اجتماعی اشخاص حقیقی و حقوقی

10. تعامل و همکاری با نهادهای مدنی معتبر خارج از کشور جهت انتقال تجربیات و فعالیت های خیرخواهانه مشترک

11. کمک در اجرای طرح های توسعه اجتماعی کشور

12. کمک به ایجاد شفافیت در عملکرد مالی واجرایی مؤسسات خیریه و نيكوكاري

13. تهیه بانک اطلاعات مؤسسات خیریه نیکوکاری

14. آسیب شناسی مؤسسات خیریه و نیکوکاری وارائه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات

15. طراحی و اجرای دوره های آموزشی تخصصی برای سمن ها و مؤسسات خیریه و نیکوکاری

16. انتشار مجلات و کتب تخصصی و ایجاد پایگاه های اطلاع رسانی و انجام مطالعات و پژوهش

جهت دریافت اطلاعات دقیق تر و کامل تر، به وب سایت شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در پیوند زیر مراجعه فرمایید:

                         وب سایت شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه